The figure is not drawn to scale. Tank E and Tank F have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank E until it reached a height of 48 cm. Some of the water was then poured from Tank E into Tank F which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank E.
- How many litres of water were poured into Tank F?
(a)
Volume of water in Tank E
= 4000 x 48
= 192000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank E and Tank F
= 192000 + 2700
= 194700 cm
3 Total base area of Tank E and Tank F
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank E after
= 194700 ÷ 7500
= 25.96 cm
(b)
Volume of water in Tank F after pouring
= 3500 x 25.96
= 90860 cm
3 Volume of water poured into Tank F
= 90860 - 3500
= 87360 cm
3 87360 mℓ = 87.36 ℓ
Answer(s): (a) 25.96 cm; (b) 87.36 ℓ