The figure is not drawn to scale. Container A and Container B have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container A until it reached a height of 40 cm. Some of the water was then poured from Container A into Container B which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container A.
- How many litres of water were poured into Container B?
(a)
Volume of water in Container A
= 4000 x 40
= 160000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Container A and Container B
= 160000 + 2700
= 162700 cm
3 Total base area of Container A and Container B
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container A after
= 162700 ÷ 5000
= 32.54 cm
(b)
Volume of water in Container B after pouring
= 1000 x 32.54
= 32540 cm
3 Volume of water poured into Container B
= 32540 - 1000
= 31540 cm
3 31540 mℓ = 31.54 ℓ
Answer(s): (a) 32.54 cm; (b) 31.54 ℓ