The figure is not drawn to scale. Tank L and Tank M have base areas of 3000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank L until it reached a height of 32 cm. Some of the water was then poured from Tank L into Tank M which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank L.
- How many litres of water were poured into Tank M?
(a)
Volume of water in Tank L
= 3000 x 32
= 96000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Tank L and Tank M
= 96000 + 1400
= 97400 cm
3 Total base area of Tank L and Tank M
= 3000 + 1000
= 4000 cm²
Height of Tank L after
= 97400 ÷ 4000
= 24.35 cm
(b)
Volume of water in Tank M after pouring
= 1000 x 24.35
= 24350 cm
3 Volume of water poured into Tank M
= 24350 - 1000
= 23350 cm
3 23350 mℓ = 23.35 ℓ
Answer(s): (a) 24.35 cm; (b) 23.35 ℓ