The figure is not drawn to scale. Container M and Container N have base areas of 3500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container M until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Container M into Container N which contained 1.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container M.
- How many litres of water were poured into Container N?
(a)
Volume of water in Container M
= 3500 x 21
= 73500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.3 ℓ = 1300 cm
3 Total volume of Container M and Container N
= 73500 + 1300
= 74800 cm
3 Total base area of Container M and Container N
= 3500 + 2000
= 5500 cm²
Height of Container M after
= 74800 ÷ 5500
= 13.6 cm
(b)
Volume of water in Container N after pouring
= 2000 x 13.6
= 27200 cm
3 Volume of water poured into Container N
= 27200 - 2000
= 25200 cm
3 25200 mℓ = 25.2 ℓ
Answer(s): (a) 13.6 cm; (b) 25.2 ℓ