The figure is not drawn to scale. Container Y and Container Z have base areas of 2500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container Y until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Container Y into Container Z which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container Y.
- How many litres of water were poured into Container Z?
(a)
Volume of water in Container Y
= 2500 x 24
= 60000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Container Y and Container Z
= 60000 + 1200
= 61200 cm
3 Total base area of Container Y and Container Z
= 2500 + 2000
= 4500 cm²
Height of Container Y after
= 61200 ÷ 4500
= 13.6 cm
(b)
Volume of water in Container Z after pouring
= 2000 x 13.6
= 27200 cm
3 Volume of water poured into Container Z
= 27200 - 2000
= 25200 cm
3 25200 mℓ = 25.2 ℓ
Answer(s): (a) 13.6 cm; (b) 25.2 ℓ