The figure is not drawn to scale. Tank P and Tank Q have base areas of 3500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank P until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Tank P into Tank Q which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank P.
- How many litres of water were poured into Tank Q?
(a)
Volume of water in Tank P
= 3500 x 27
= 94500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank P and Tank Q
= 94500 + 2700
= 97200 cm
3 Total base area of Tank P and Tank Q
= 3500 + 1000
= 4500 cm²
Height of Tank P after
= 97200 ÷ 4500
= 21.6 cm
(b)
Volume of water in Tank Q after pouring
= 1000 x 21.6
= 21600 cm
3 Volume of water poured into Tank Q
= 21600 - 1000
= 20600 cm
3 20600 mℓ = 20.6 ℓ
Answer(s): (a) 21.6 cm; (b) 20.6 ℓ