The figure is not drawn to scale. Container B and Container C have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container B until it reached a height of 30 cm. Some of the water was then poured from Container B into Container C which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container B.
- How many litres of water were poured into Container C?
(a)
Volume of water in Container B
= 3500 x 30
= 105000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Container B and Container C
= 105000 + 2900
= 107900 cm
3 Total base area of Container B and Container C
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container B after
= 107900 ÷ 5000
= 21.58 cm
(b)
Volume of water in Container C after pouring
= 1500 x 21.58
= 32370 cm
3 Volume of water poured into Container C
= 32370 - 1500
= 30870 cm
3 30870 mℓ = 30.87 ℓ
Answer(s): (a) 21.58 cm; (b) 30.87 ℓ