The figure is not drawn to scale. Tank Q and Tank R have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Q until it reached a height of 29 cm. Some of the water was then poured from Tank Q into Tank R which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Q.
- How many litres of water were poured into Tank R?
(a)
Volume of water in Tank Q
= 4000 x 29
= 116000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Tank Q and Tank R
= 116000 + 1600
= 117600 cm
3 Total base area of Tank Q and Tank R
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Tank Q after
= 117600 ÷ 6000
= 19.6 cm
(b)
Volume of water in Tank R after pouring
= 2000 x 19.6
= 39200 cm
3 Volume of water poured into Tank R
= 39200 - 2000
= 37200 cm
3 37200 mℓ = 37.2 ℓ
Answer(s): (a) 19.6 cm; (b) 37.2 ℓ