The figure is not drawn to scale. Container V and Container W have base areas of 3000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container V until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Container V into Container W which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container V.
- How many litres of water were poured into Container W?
(a)
Volume of water in Container V
= 3000 x 27
= 81000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Container V and Container W
= 81000 + 2700
= 83700 cm
3 Total base area of Container V and Container W
= 3000 + 1500
= 4500 cm²
Height of Container V after
= 83700 ÷ 4500
= 18.6 cm
(b)
Volume of water in Container W after pouring
= 1500 x 18.6
= 27900 cm
3 Volume of water poured into Container W
= 27900 - 1500
= 26400 cm
3 26400 mℓ = 26.4 ℓ
Answer(s): (a) 18.6 cm; (b) 26.4 ℓ