The figure is not drawn to scale. Tank C and Tank D have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank C until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Tank C into Tank D which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank C.
- How many litres of water were poured into Tank D?
(a)
Volume of water in Tank C
= 1500 x 24
= 36000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank C and Tank D
= 36000 + 1700
= 37700 cm
3 Total base area of Tank C and Tank D
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank C after
= 37700 ÷ 2500
= 15.08 cm
(b)
Volume of water in Tank D after pouring
= 1000 x 15.08
= 15080 cm
3 Volume of water poured into Tank D
= 15080 - 1000
= 14080 cm
3 14080 mℓ = 14.08 ℓ
Answer(s): (a) 15.08 cm; (b) 14.08 ℓ