The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 2000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 30 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 2000 x 30
= 60000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 60000 + 1600
= 61600 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 2000 + 1500
= 3500 cm²
Height of Container K after
= 61600 ÷ 3500
= 17.6 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 1500 x 17.6
= 26400 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 26400 - 1500
= 24900 cm
3 24900 mℓ = 24.9 ℓ
Answer(s): (a) 17.6 cm; (b) 24.9 ℓ