The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 2500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 39 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 2500 x 39
= 97500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 97500 + 2400
= 99900 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 2500 + 2000
= 4500 cm²
Height of Container N after
= 99900 ÷ 4500
= 22.2 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 2000 x 22.2
= 44400 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 44400 - 2000
= 42400 cm
3 42400 mℓ = 42.4 ℓ
Answer(s): (a) 22.2 cm; (b) 42.4 ℓ