The figure is not drawn to scale. Tank B and Tank C have base areas of 4000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank B until it reached a height of 30 cm. Some of the water was then poured from Tank B into Tank C which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank B.
- How many litres of water were poured into Tank C?
(a)
Volume of water in Tank B
= 4000 x 30
= 120000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Tank B and Tank C
= 120000 + 2400
= 122400 cm
3 Total base area of Tank B and Tank C
= 4000 + 2000
= 6000 cm²
Height of Tank B after
= 122400 ÷ 6000
= 20.4 cm
(b)
Volume of water in Tank C after pouring
= 2000 x 20.4
= 40800 cm
3 Volume of water poured into Tank C
= 40800 - 2000
= 38800 cm
3 38800 mℓ = 38.8 ℓ
Answer(s): (a) 20.4 cm; (b) 38.8 ℓ