The figure is not drawn to scale. Tank F and Tank G have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank F until it reached a height of 29 cm. Some of the water was then poured from Tank F into Tank G which contained 1.5 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank F.
- How many litres of water were poured into Tank G?
(a)
Volume of water in Tank F
= 3000 x 29
= 87000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.5 ℓ = 1500 cm
3 Total volume of Tank F and Tank G
= 87000 + 1500
= 88500 cm
3 Total base area of Tank F and Tank G
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank F after
= 88500 ÷ 5000
= 17.7 cm
(b)
Volume of water in Tank G after pouring
= 2000 x 17.7
= 35400 cm
3 Volume of water poured into Tank G
= 35400 - 2000
= 33400 cm
3 33400 mℓ = 33.4 ℓ
Answer(s): (a) 17.7 cm; (b) 33.4 ℓ