The figure is not drawn to scale. Container E and Container F have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container E until it reached a height of 28 cm. Some of the water was then poured from Container E into Container F which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container E.
- How many litres of water were poured into Container F?
(a)
Volume of water in Container E
= 4000 x 28
= 112000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Container E and Container F
= 112000 + 2800
= 114800 cm
3 Total base area of Container E and Container F
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Container E after
= 114800 ÷ 7000
= 16.4 cm
(b)
Volume of water in Container F after pouring
= 3000 x 16.4
= 49200 cm
3 Volume of water poured into Container F
= 49200 - 3000
= 46200 cm
3 46200 mℓ = 46.2 ℓ
Answer(s): (a) 16.4 cm; (b) 46.2 ℓ