The figure is not drawn to scale. Tank X and Tank Y have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank X until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Tank X into Tank Y which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank X.
- How many litres of water were poured into Tank Y?
(a)
Volume of water in Tank X
= 1500 x 27
= 40500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Tank X and Tank Y
= 40500 + 2200
= 42700 cm
3 Total base area of Tank X and Tank Y
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank X after
= 42700 ÷ 2500
= 17.08 cm
(b)
Volume of water in Tank Y after pouring
= 1000 x 17.08
= 17080 cm
3 Volume of water poured into Tank Y
= 17080 - 1000
= 16080 cm
3 16080 mℓ = 16.08 ℓ
Answer(s): (a) 17.08 cm; (b) 16.08 ℓ