The figure is not drawn to scale. Tank T and Tank U have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank T until it reached a height of 30 cm. Some of the water was then poured from Tank T into Tank U which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank T.
- How many litres of water were poured into Tank U?
(a)
Volume of water in Tank T
= 4000 x 30
= 120000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Tank T and Tank U
= 120000 + 2300
= 122300 cm
3 Total base area of Tank T and Tank U
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank T after
= 122300 ÷ 5000
= 24.46 cm
(b)
Volume of water in Tank U after pouring
= 1000 x 24.46
= 24460 cm
3 Volume of water poured into Tank U
= 24460 - 1000
= 23460 cm
3 23460 mℓ = 23.46 ℓ
Answer(s): (a) 24.46 cm; (b) 23.46 ℓ