The figure is not drawn to scale. Container F and Container G have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container F until it reached a height of 39 cm. Some of the water was then poured from Container F into Container G which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container F.
- How many litres of water were poured into Container G?
(a)
Volume of water in Container F
= 4000 x 39
= 156000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Container F and Container G
= 156000 + 2900
= 158900 cm
3 Total base area of Container F and Container G
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Container F after
= 158900 ÷ 7000
= 22.7 cm
(b)
Volume of water in Container G after pouring
= 3000 x 22.7
= 68100 cm
3 Volume of water poured into Container G
= 68100 - 3000
= 65100 cm
3 65100 mℓ = 65.1 ℓ
Answer(s): (a) 22.7 cm; (b) 65.1 ℓ