The figure is not drawn to scale. Tank A and Tank B have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank A until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Tank A into Tank B which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank A.
- How many litres of water were poured into Tank B?
(a)
Volume of water in Tank A
= 1500 x 21
= 31500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank A and Tank B
= 31500 + 2100
= 33600 cm
3 Total base area of Tank A and Tank B
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank A after
= 33600 ÷ 2500
= 13.44 cm
(b)
Volume of water in Tank B after pouring
= 1000 x 13.44
= 13440 cm
3 Volume of water poured into Tank B
= 13440 - 1000
= 12440 cm
3 12440 mℓ = 12.44 ℓ
Answer(s): (a) 13.44 cm; (b) 12.44 ℓ