The figure is not drawn to scale. Tank K and Tank L have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank K until it reached a height of 48 cm. Some of the water was then poured from Tank K into Tank L which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank K.
- How many litres of water were poured into Tank L?
(a)
Volume of water in Tank K
= 4000 x 48
= 192000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Tank K and Tank L
= 192000 + 1100
= 193100 cm
3 Total base area of Tank K and Tank L
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank K after
= 193100 ÷ 5000
= 38.62 cm
(b)
Volume of water in Tank L after pouring
= 1000 x 38.62
= 38620 cm
3 Volume of water poured into Tank L
= 38620 - 1000
= 37620 cm
3 37620 mℓ = 37.62 ℓ
Answer(s): (a) 38.62 cm; (b) 37.62 ℓ