The figure is not drawn to scale. Tank R and Tank S have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank R until it reached a height of 30 cm. Some of the water was then poured from Tank R into Tank S which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank R.
- How many litres of water were poured into Tank S?
(a)
Volume of water in Tank R
= 4000 x 30
= 120000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Tank R and Tank S
= 120000 + 2400
= 122400 cm
3 Total base area of Tank R and Tank S
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank R after
= 122400 ÷ 5000
= 24.48 cm
(b)
Volume of water in Tank S after pouring
= 1000 x 24.48
= 24480 cm
3 Volume of water poured into Tank S
= 24480 - 1000
= 23480 cm
3 23480 mℓ = 23.48 ℓ
Answer(s): (a) 24.48 cm; (b) 23.48 ℓ