The figure is not drawn to scale. Container A and Container B have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container A until it reached a height of 45 cm. Some of the water was then poured from Container A into Container B which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container A.
- How many litres of water were poured into Container B?
(a)
Volume of water in Container A
= 3500 x 45
= 157500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Container A and Container B
= 157500 + 1700
= 159200 cm
3 Total base area of Container A and Container B
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container A after
= 159200 ÷ 5000
= 31.84 cm
(b)
Volume of water in Container B after pouring
= 1500 x 31.84
= 47760 cm
3 Volume of water poured into Container B
= 47760 - 1500
= 46260 cm
3 46260 mℓ = 46.26 ℓ
Answer(s): (a) 31.84 cm; (b) 46.26 ℓ