The figure is not drawn to scale. Container U and Container V have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container U until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Container U into Container V which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container U.
- How many litres of water were poured into Container V?
(a)
Volume of water in Container U
= 4000 x 21
= 84000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Container U and Container V
= 84000 + 2100
= 86100 cm
3 Total base area of Container U and Container V
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Container U after
= 86100 ÷ 7000
= 12.3 cm
(b)
Volume of water in Container V after pouring
= 3000 x 12.3
= 36900 cm
3 Volume of water poured into Container V
= 36900 - 3000
= 33900 cm
3 33900 mℓ = 33.9 ℓ
Answer(s): (a) 12.3 cm; (b) 33.9 ℓ