PSLE Erika started a savings plan by putting 2 coins into a money box every day. Each coin was either a 10¢ or 20¢ coin. Her aunt also put in $10 note in the box every 2 days. The total value of the savings after 192 days was $1008.70.
- How many coins were there altogether?
- How many of the coins were 20¢ coins?
(a)
Total number of coins
= 2 x 192
= 384
(b)
Number of sets of 2 days
= 192 ÷ 2
= 96
Amount that her aunt put in
= 96 x 10
= $960
Amount that Erika saved by herself
= 1008.70 - 960
= $48.70
Number of 20¢ |
Value of 20¢ |
Number of 10¢ |
Value of 10¢ |
Total value |
384 |
384 x 0.2 = 76.8 |
0 |
0 |
76.8 |
383 |
383 x 0.2 = 76.6 |
1 |
1 x 0.1 = 0.1 |
76.7 |
Small difference
= 76.8 - 76.7
= 0.1
Big difference
= 76.8 - 48.7
= 28.1
$1 = 100¢
$0.10 = 0.10 x 100 = 10¢
$28.10 = 28.10 x 100 = 2810¢
Number of 10¢ coins
= 2810 ÷ 10
= 281
Number of 20¢ coins
= 384 - 281
= 103
Answer(s): (a) 384; (b) 103