PSLE A symmetric figure is drawn on a rectangular piece of paper 168 cm by 105 cm as shown. Its outline consists of a large semicircle, 4 smaller semicircles and 2 straight lines.
- What is the area of the figure?
- What is its perimeter? Take π = 3.14
(a)
Radius of the large semicircle
= 168 ÷ 2
= 84 cm
Area of the large semicircle
=
12 x 3.14 x 84 x 84
= 11077.92 cm
2 Breadth of the small rectangle
= 105 - 84
= 21 cm
Area of the small rectangle
= 168 x 21
= 3528 cm
2 Area of the 4 smaller semicircles
= 2 x 3.14 x 21 x 21
= 2769.48 cm
2 Area of the 8 boomerangs
= 3528 - 2769.48
= 758.52 cm
2 Area of the figure
= 758.52 + 11077.92
= 11836.44 cm
2 (b)
Circumference of the curved lines
= 3.14 x 168
= 527.52 cm
Perimeter of the figure
= 527.52 + 21 + 21
= 569.52 cm
Answer(s): (a) 11836.44 cm
2; (b) 569.52 cm