The opera house had 2358 seats. There were 20% fewer $45-seats than $20-seats. 60% of the $20-seats and some $45-seats were sold. A total of $33720 was collected. How many seats were unsold?
|
$45 |
$20 |
Total |
Number |
4 u |
5 u |
9 u |
100% - 20% = 80%
80100 =
45 Total number of seats
= 4 u + 5 u
= 9 u
9 u = 2358
1 u = 2358 ÷ 9 = 262
Total number of $20-seat tickets
= 5 u
= 5 x 262
= 1310
Number of $20-seat tickets sold
= 60% x 1310
=
60100 x 1310
= 786
Amount collected from $20-seat tickets sold
= 786 x 20
= $15720
Amount collected from $45-seat tickets sold
= 33720 - 15720
= $18000
Number of $45-seat tickets sold
= 18000 ÷ 45
= 400
Number of tickets sold
= 786 + 400
= 1186
Number of tickets left unsold
= 2358 - 1186
= 1172
Answer(s): 1172