A plate cost $b. A bowl cost $20 less than the plate.
  1. Mother bought 2 plates and 1 bowl. How much did Mother pay in terms of b?
  2. If b = 98, find the total amount Mother paid.
3 m
Mrs Jensen paid a total of $38 for 3n pens and 4 markers. Each pen cost $2.
  1. Express the cost of 1 marker in terms of n.
  2. If n = 4, how much did each marker cost?
3 m
The figure shows 2 rectangles. The length of the bigger rectangle is (6m + 8) cm and the breadth is half its length. Find the perimeter of the smaller rectangle.
4 m
The perimeter of triangle A is equal to that of rectangle B.
  1. Find the length of WX in terms of k.
  2. If k = 3, find the area of rectangle B.
4 m
One pencil costs $x. One pen costs $(x + 20). One ruler costs $4x.
  1. Vince bought 2 pencils, 3 pens and 1 ruler. How much did he spend? Simplify your answer in terms of x.
  2. If x = 20, how much did Vince spend altogether?
4 m
A rectangle has a length of 6p cm and a breadth of 4q cm. Find
  1. its area in terms of p and q,
  2. its perimeter in terms of p and q,
  3. the area of the rectangle if p = 2 and q = 3.
4 m