One pencil costs $x. One pen costs $(x + 20). One ruler costs $4x.
  1. Vince bought 2 pencils, 3 pens and 1 ruler. How much did he spend? Simplify your answer in terms of x.
  2. If x = 20, how much did Vince spend altogether?
4 m
The perimeter of triangle A is equal to that of rectangle B.
  1. Find the length of WX in terms of k.
  2. If k = 3, find the area of rectangle B.
4 m
The figure shows 2 rectangles. The length of the bigger rectangle is (6m + 8) cm and the breadth is half its length. Find the perimeter of the smaller rectangle.
4 m
A rectangle has a length of 6p cm and a breadth of 4q cm. Find
  1. its area in terms of p and q,
  2. its perimeter in terms of p and q,
  3. the area of the rectangle if p = 2 and q = 3.
4 m
The cost price of a necklace was $9w. Dorothy decided to make 10% profit from the necklace. During a sale, a customer bought the necklace at a discount of 10%. What was Dorothy's loss?
4 m
Ali is b years old. Bill is four times as old as Ali and Calvin is 6 years younger than Bill.
  1. Express Calvin's age in terms of b.
  2. Ali is 10 years as of now. ln how many years' time will Calvin be 3 times as old as Ali?
4 m
Lina and Wendy went shopping. After Lina spent $85j, Wendy had 5 times as much as Lina. If Lina had $21j more than Wendy at first,
  1. Express the amount of money that Lina had at first in terms of j.
  2. If j = 10, find the amount of money the two ladies had left after shopping.
3 m
Abel has b coins. Bobby has three times as many coins as Abel but 8 coins fewer than Jason.
  1. How many coins do they have altogether? (Express your answer in terms of b).
  2. If b = 9, how many stamps do the three boys have altogether?
3 m
A plate cost $b. A bowl cost $20 less than the plate.
  1. Mother bought 2 plates and 1 bowl. How much did Mother pay in terms of b?
  2. If b = 98, find the total amount Mother paid.
3 m
Sam saved $9 each day and Joelle saved $c more than Sam each day. After 2 weeks, they were still short of $30 to buy a TV set.
  1. How much did the TV set cost? Express your answer in terms of c.
  2. If c = $2, how much did the TV set cost?
3 m