Level 2
Adam pays $20.40 for 1 marble and 4 stickers.
The marble costs $1.90 more than each sticker.
  1. What is the cost of 1 marble?
  2. How much is the cost of 4 marbles and 2 stickers?
2 m
Level 2
Adam spends $15.70 on 2 stickers and 3 marbles.
A sticker costs $1.10 more than 1 marble.
  1. How much does 1 sticker cost?
  2. How much do 4 stickers cost?
  3. How much do a marble and 4 stickers cost?
  4. How much do 4 stickers cost more than 1 marble?
4 m
Level 2
Adam pays $20.60 for a marble, a bead and a sticker.
The bead costs $2.30 more than the marble.
The sticker costs $1.90 more than the bead.
What is the cost of 2 stickers and 3 marbles?
3 m
Level 1
8 tens, 1 tenth, 6 thousandths is                   .
1 m
Level 2
Adam pays $20.60 for a marble, a bead and a sticker.
The marble costs $2.30 less than the bead.
The bead costs $1.90 less than the sticker.
What is the cost of 3 stickers more than 2 marbles?
3 m
Level 1
Write 3 thousands + 1 hundred + 6 tenths + 3 hundredths in numerals.
1 m
Level 3
Adam spends $25.80 on a sticker, a marble and a bead.
The marble costs $1.20 more than the bead.
The bead costs 13 as much as the sticker.
What is the cost of 3 stickers, 2 marbles and 4 beads?
4 m
Level 1
A tiger eats an average of 28 kg of meat per day, while a lion eats an average of 30.5 kg of meat per day. How much more meat than the tiger will the lion eat in a week?
1 m
Level 2
Adam spends $15.70 on 2 stickers and 3 marbles.
A sticker costs 3 times as much as 1 marble.
  1. How much does 1 sticker cost?
  2. How much do 4 stickers cost?
  3. How much do a marble and 4 stickers cost?
  4. How much does 1 marble cost less than 4 stickers?
4 m
Level 1
What is the measurement indicated by the arrow?
1 m