Farmer Nick has 4 rabbits. The mass of Rabbit G is the same as the average mass of the 4 rabbits. Rabbit H weighs 5 kg less than the average mass of the 4 rabbits. The mass of Rabbit I is 7 kg more than the average mass of the 4 rabbits. The mass of Rabbit J is 34 kg. Find the total mass of the 4 rabbits.
3 m
Ali is b years old. Bill is four times as old as Ali and Calvin is 6 years younger than Bill.
  1. Express Calvin's age in terms of b.
  2. Ali is 10 years as of now. ln how many years' time will Calvin be 3 times as old as Ali?
4 m
Lina and Wendy went shopping. After Lina spent $85j, Wendy had 5 times as much as Lina. If Lina had $21j more than Wendy at first,
  1. Express the amount of money that Lina had at first in terms of j.
  2. If j = 10, find the amount of money the two ladies had left after shopping.
3 m
Which number is the larger? Give the answer in letter. (Eg a)
  1. 0.103
  2. 0.13
1 m
Abel has b coins. Bobby has three times as many coins as Abel but 8 coins fewer than Jason.
  1. How many coins do they have altogether? (Express your answer in terms of b).
  2. If b = 9, how many stamps do the three boys have altogether?
3 m
The total mass of Cindy, Jen and Marvin is 15p kg. Cindy has a mass of 5p kg. Jen is 2 kg heavier than Cindy.
  1. What is Marvin's mass in terms of p?
  2. If p = 10, what is Marvin's mass?
3 m
Sandy received $70 from his father each month for her allowance. The line graph shows the amount of allowance she spent each month.
  1. What is the difference between the amounts Sandy spent in October and in December?
  2. Write down all the months in which Sandy spent more than half her allowance. Give the answer in short form. (Eg Jan, Mar)
1 m
A plate cost $b. A bowl cost $20 less than the plate.
  1. Mother bought 2 plates and 1 bowl. How much did Mother pay in terms of b?
  2. If b = 98, find the total amount Mother paid.
3 m
The pie chart represents the number of stationery sold by a shopkeeper. An equal number of markers and staplers were sold. What percentage of the stalks of flowers sold were markers?
2 m
Sam saved $9 each day and Joelle saved $c more than Sam each day. After 2 weeks, they were still short of $30 to buy a TV set.
  1. How much did the TV set cost? Express your answer in terms of c.
  2. If c = $2, how much did the TV set cost?
3 m